Organizacja sklepów internetowych. Sposób na ekonomiczne podejście

Placówka ecommerce, chcąc odnosić sukcesy w handlu, musi zadbać o właściwą organizację logistyki przedsięwzięcia. Z dostępnych szablonów współpracy z dostawcami dropshipping zasługuje na szersze omówienie.

Model działalności zakłada, że sklep internetowy może się obejść bez własnego magazynu. Platforma sprzedażowa generuje ruch klientów, którzy poprzez system rezerwacji towarów i e-płatności składają zamówienia. Obsługa sklepu internetowego odsyła je do dostawców, a ci wysyłają towar. Towar jest wysyłany bezpośrednio do klienta. Pozwala to nieznacznie obniżyć koszty przedsięwzięcia. Pozytywne aspekty w postaci szybkiej reakcji na zamówienie i błyskawicznej dostawy generują pozytywny odzew ze strony klientów. E-commerce działający w oparciu o dropshipping realizuje zamówienia w ciągu doby.

Konieczna jest też integracja z systemem dostawcy asortymentu. Bez tego nie da się utrzymać aktualności oferty. Przy tysiącach rekordów do śledzenia nie jest możliwe podołanie wyzwaniu własnymi siłami i wprowadzanie nowych produktów, a także aktualizacja stanów metodą ręczną. Niestety zdarzają się pomyłki związane z obsługą dostawcy i firmy spedycyjnej. Bardziej skomplikowane są również rozliczenia fiskalne. Problem dotyczy wystawiania paragonów i faktur. Dokumenty musi wystawić sprzedawca. A sprzedawcą jest sklep internetowy, a nie dostawca lub tym bardziej firma spedycyjna.